Teaching Award Winners

This page lists recipients of this year's Teaching Awards - for Outstanding Educator Award (OEA), the Annual Teaching Excellence Award (ATEA), Annual Digital Education Award (ADEA), and the ATEA Honour Roll.

OEA Winners     ATEA Honour Roll     ATEA Winners


The Outstanding Educator Awards for the year 2022 were awarded at the University Awards held on  29 July 2022. Recipients who excelled in teaching, each received a cash award and a teaching grant which is intended to enable the award winner to engage in activities that will support and enhance his/her role as an educator and contribute to teaching/learning at NUS.

1

HENG Cheng Suang

Dept of Information Systems & Analytics
School of Computing
59

Donn KOH

Division of Industrial Design
College of Design and Engineering

For highlights of the winners, winners' video and more, visit the University Awards website.

 

Faculty members who have been awarded either the ATEA or ADEA three times (since AY 03/04) will be placed on the Honour Roll to honour their sustained high performance in teaching.

The faculty members below are placed on the Honour Roll (2022-2026) and will receive their award and certificate at the ATEA Ceremony cum OEA Public Lectures in 2022.

LOON Seong Yun, Robin

Dept of English Language & Literature
Faculty of Arts & Social Sciences

Graham John WOLFE

Dept of English Language & Literature
Faculty of Arts & Social Sciences

KOH Zhenglong, Donn

Division of Industrial Design
School of Design & Environment

GOH Li Meng, Denise

Dept of Paediatrics
Yong Loo Lin School of Medicine

WANG Qinghai

Dept of Physics
Faculty of Science

Edmund LOW

University Scholars Programme

Please note:
Colleagues who have been placed on the Honour Roll will not be eligible to apply for the ATEA or ADEA for the next 5 years. The above faculty members can be nominated for ATEA or ADEA in August 2027. They will however be eligible for the OEA.

Faculty of Arts and Social Sciences

Sasiwimol KLAYKLUENG

Centre for Language Studies

Alexander Ian MITCHELL

Dept of Communications & New Media

Rebecca Lurie STARR

Dept of English Language & Literature

Robert Speeter BEDDOR

Dept of Philosophy

William Ward BAIN

Dept of Political Science

WONG Yuh Ju, Peace

Dept of Social Work

NUS Business

ZHANG Weina

Dept of Finance

WU Pei Chuan

Dept of Management & Organisation

JO Seung-Gyu

Dept of Strategy & Policy

LOH Yeow Khoon, Lawrence

Dept of Strategy & Policy

School of Computing

Cristina CARBUNARU

Dept of Computer Science

Seth Lewis GILBERT

Dept of Computer Science

Kuldeep Singh MEEL

Dept of Computer Science

Harold SOH Soon Hong

Dept of Computer Science

TAN Keng Yan, Colin

Dept of Computer Science

LIM Shi Ying

Dept of Information Systems & Analytics

Faculty of Dentistry

College of Design and Engineering

ZHANG Ye

Dept of Architecture

Gabriel KOR Meng Chiat

Dept of the Built Environment

TAY En Rong, Stephen

Dept of the Built Environment

LEE Jung Joo

Division of Industrial Design

KHOO Eng Tat

Dean's Office (Engineering)

TAN Yan Fu, Vincent

Dept of Electrical & Computer Engineering

Michel BOSMAN

Dept of Materials Science & Engineering

SHEN Lei

Dept of Mechanical Engineering

SNG Wei Meng, Daniel

Dept of Mechanical Engineering 
Team Lead

KONG Kwok Hoong Thomas

Department of Architecture
 
Member:
YEN Ching-Chiuan
Team Lead

LEE Lai Yeng, Cindy

Dept of Chemical & Biomolecular Engineering
 
Members:
Satyen GAUTAM, Suraj VASUDEVAN, QIN Zhen, YANG Liming
Team Lead

SOH Wee Seng

Dept of Electrical & Computer Engineering
 
Members:
TAN Chin Chye, Henry, Sangit SASIDHAR, Ravi S/O SUPPIAH

Yong Loo Lin School of Medicine

Yanika KOWITLAWAKUL

Alice Lee Centre for Nursing Studies
Team Lead

GOH Yen Seow, Benjamin

Dept of Surgery
 
Members:
CHONG Choon Seng, Hasbalela Binte HASSAN, Brendan KOH Jian Wei, NG Wei Qi, Celene, ONG Wan Tyng, YEO Idris, KOH Zong Jie, LU Jirong, Maggie NG

Faculty of Science

LAM Siew Hong

Dept of Biological Sciences

LIU Mei Hui

Dept of Food Science & Technology

HAN Zhe

Dept of Pharmacy

Vikneswaran S/O GOPAL

Dept of Statistics & Data Science

University Scholars Programme

ANG Yuchen

Lee Kong Chian Natural History Museum

Residential Colleges

WONG Jock Onn

Centre for English Language Communication

Marissa E Kwan Lin

Centre for English Language Communication

JEW Yun Hsien, Daniel

College of Alice and Peter Tan

TOH Tai Chong

College of Alice and Peter Tan
Team Lead

CHUA Siew Chin

Ridge View Residential College
 
Members:
Corinne ONG Pei Pei, Sadaf ANSARI, LIM Cheng Puay, Florence NG, N SIVASOTHI, Adekunle Olusola ADEYEYE, WONG Kah Wei

Yong Siew Toh Conservatory of Music

Centre for English Language Communication

Annual Digital Education Award (ADEA) 2022 recipients

Faculty of Arts & Social Sciences

Faculty of Dentistry

Team Lead

LIM Li Zhen

Members:
ENG Teng Chuan, LEE Jieying, YEN Ching-Chiuan

College of Design and Engineering

Clayton Carl MILLER

Dept of the Built Environment
Team Lead

YEOH Ker-Wei

Dept of Civil & Environmental Engineering
 
Members:
GOH Yang Miang, YANG Fan, Rosezita Binte Mohamed HUSSEIN, KOW Wei Chieh

Yong Loo Lin School of Medicine

Shefaly SHOREY

Alice Lee Centre for Nursing Studies
Team Lead

LIAW Sok Ying

Alice Lee Centre for Nursing Studies
 
Members:
LAU Tang Ching, OOI Sim Leng, YAP Yin Gwee, MAK Hon Keat, WU Ling Ting
Team Lead

RAUFF How Jing, Mary,

Dept of Obstetrics & Gynaecology
 
Members:
Gosavi Arundhati TUSHAR, CHOOLANI, Mahesh A, LIU Lifen, KHOO Eng Tat

University Scholars Programme